Petr Čížek se pokusí navázat na stříbrný úspěch z domácího Mostu, Víta Smejkala čeká další útok na první letošní body. Před stájí EXPRES AUTO je závěrečný podnik letošního ročníku TCR Eastern Europe. Na Masarykově okruhu v Brně se oba jezdci budou muset poprat s vysokým opotřebením pneumatik. Smejkal navíc pojede na této trati vůbec poprvé.

„Řekl bych, že hospodaření s pneumatikami bude zásadní,“ domnívá se Čížek. Současně si ale uvědomuje, že vypořádat se s nešetrným asfaltem nebude lehké. „Bude záležet na tom, jak budou závody probíhat. Je otázkou, jestli vůbec bude na šetření pneumatik nějaký prostor,“ dodává.

Čížek přijíždí na závěrečný podnik letošní sezony povzbuzen dobrým výsledkem. V úvodu srpna totiž zažil před domácími fanoušky v Mostě svůj nejlepší víkend roku. Zazářit se mu podařilo zejména v sobotním závodě, který dokončil jako druhý.

Historie dokazuje, že i na Masarykově okruhu v Brně je schopen bojovat o nejvyšší příčky. Zadařilo se mu tu zde zejména v roce 2021, kdy při úvodním závodě dojel do cíle na třetím místě. Ve stejném roce se mu tu povedla i kvalifikace, ve které zajel druhý čas. To ale nebyl jediný případ, kdy zde mostecký jezdec startoval z první řady. Stejně tomu bylo i v roce 2019, tehdy ještě se starším modelem vozu Cupra Leon.

Jak ale říká sám Čížek, dřívější úspěchy nejsou zárukou toho, že se vše podaří i tentokrát: „Není to úplně o tom, jestli já dokážu zajet dobrý čas. Zásadní je, jestli se to povede i konkurenci. A ta je v této sezoně kvalitní,“ upozorňuje.

I navzdory nabité konkurenci dokázal třetí muž loňského ročníku bodovat ve všech dosavadních letošních závodech. Něčím takovým se kromě něj mohou pochlubit pouze lídr šampionátu Maťo Homola a celkově druhý Davit Kajaia. Série konzistentních výkonů z Čížka udělala dokonce rekordmana šampionátu v počtu získaných bodů.

Před posledním podnikem letošní sezony patří Čížkovi průběžné deváté místo. Něco takového se ovšem může ještě změnit. Od šesté do deváté pozice je totiž situace relativně těsná. Zatímco šestý Milan Vukovič má na českého pilota k dobru 17 bodů, sedmý Petr Fulín 12 a osmý Giacomo Ghermandi devět. Ve hře ovšem stále zůstává až 55 bodů a Vukovič s Fulínem navíc v Brně podle startovní listiny nepojedou.

Propadu v průběžném pořadí se Čížek příliš obávat nemusí. Ani Sebastian Steibel, Tobias Poschik a Philipp Dietrich, kteří se v celkovém pořadí nacházejí za ním, totiž v Brně nepojedou. Petr Fulín mladší, který je třináctý, ztrácí na Čížka 16 bodů.

Smejkalova premiéra

Zatímco Petr Čížek už zná nástrahy brněnské dráhy velmi dobře, u jeho týmového kolegy Víta Smejkala je situace jiná. Během nadcházejícího víkendu si totiž na Masarykově okruhu zazávodí poprvé v životě. Cesta za prvními letošními body tak nebude snadná.

„Snad se s tratí sžiji co nejdříve a budou nám stačit tréninky. Kvůli pracovnímu vytížení jsem neměl na trénování moc času. Odjel jsem proto jen pár kol na simulátoru,“ přiznává.

Při přípravě na brněnský podnik byl Smejkalovi po ruce i jeho parťák Petr Čížek, který ho seznámil se základními záležitostmi: „Ukázal mi své onboard záběry a vysvětlil, kudy to tam vlastně vede,“ říká Smejkal se smíchem. Nezůstalo ale jen u toho: „Také mě varoval před vysokým opotřebením pneumatik. Snad se s tím zvládnu poprat,“ uzavírá.

Na programu budou o víkendu tradičně dva závody. Zatímco první se uskuteční v sobotu od 13:55, druhý začne o den později ve 13:10.

Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba

ceskeokruhy.cz