Stáj EXPRES AUTO bude během nadcházejícího víkendu závodit na domácí trati. Předposlední podnik letošní sezony seriálu TCR Eastern Europe se totiž koná na Autodromu Most. Jezdci stáje Petr Čížek a Vít Smejkal se tak mohou na cestě za dobrými výsledky těšit na podporu svých blízkých.

Nadcházející závodní víkend bude výjimečný zejména pro Petra Čížka, a to z mnoha důvodů. Nejenže se totiž v Mostě narodil a žije zde, ale také na místním okruhu odjel před sedmi lety svůj vůbec první závod v kariéře, když se zúčastnil podniku dnes již neexistujícího Octavia Cupu. Aby toho nebylo málo, loni zde podal jeden ze svých nejlepších výkonů. Při úvodním závodě TCR Eastern Europe dojel do cíle na druhém místě, což byl jeden z výsledků, díky kterým se v šampionátu probojoval až na konečnou třetí pozici.

„Troufám si říct, že pro mě to je domácí trať mnohem více než pro kohokoli jiného,“ potvrzuje Čížek svůj mimořádný vztah k okruhu. Výjimečná bude pravděpodobně i podpora, které se mu během nadcházejícího víkendu dostane. „Určitě dorazí i někdo z rodiny a nejspíše i nějací přátelé,“ těší se.

U Víta Smejkala, který pochází z nedalekého Litvínova, to bude podobné: „Přijde se na nás podívat rodina, spousta přátel a také fanoušci z našeho okolí, takže chceme udělat maximum pro dobrý výsledek. V Mostě jsem toho najezdil nejvíce, ale pokaždé v jiné závodní technice, tak snad už budu s Cuprou více sžitý. Chtěl bych tu zajet svůj nejlepší letošní výsledek, ale vzhledem ke konkurenci to bude těžké,“ říká.

Smejkal si současně uvědomuje, že domácí prostředí nemusí být vždy nutně jenom výhodou: „Někdy je to spíš na škodu. Člověk se chce pořádně předvést a ono to zrovna nejde. To vede k přemotivovanosti a kupí se tak chyby,“ upozorňuje.

Věří ovšem, že jeho se něco podobného týkat nebude: „Něco takového už jsem si vyzkoušel loni a díky tomu na to letos koukám už trochu jinak. Soustředím se zejména na svůj výkon,“ dodává.

Dobře připravení

Na předposlední podnik TCR Eastern Europe se u EXPRES AUTO připravovali již v červenci. Jak Petr Čížek, tak Vít Smejkal totiž vyrazili na mostecký autodrom své vozy otestovat v ostrém závodním tempu. A v týmu cítí, že toto rozhodnutí mělo svůj přínos.

„Hodně jsme potrénovali a vyladili nastavení aut. Určitě nám to pomůže. Už totiž nebudeme muset řešit nastavení a soustředit se více na jízdu,“ pochvaluje si Čížek.

Ve všech předchozích letošních závodech se Čížkovi podařilo bodovat, což je bilance, kterou se kromě českého jezdce mohou pochlubit pouze první dva muži průběžného pořadí Maťo Homola s Davitem Kajaiou. S 27 body patří mosteckému závodníkovi průběžné 12. místo. Před domácím publikem se bude snažit nejen vylepšit své celkové umístění, ale také prodloužit svou velmi dlouhou sérii bodovaných výsledků. Tu zahájil už v srpnu roku 2021 na Slovakiaringu a od té doby čítá 23 závodů.

Čížek ale nebude bojovat pouze o body do TCR Eastern Europe, ale také do světového žebříčku TCR. V něm je od července nejvýše umístěným českým jezdcem a momentálně mu patří 45. pozice. To je umístění, které by mu v tuto chvíli zajišťovalo postup do světového finále. Tam by případně mohl poměřit síly i s jezdci světového formátu jako Yann Ehrlacher, Mikel Azcona nebo Norbert Michelisz.

U Smejkala se mostecký víkend opět ponese ve znamení útoku na první letošní body. K nim se zatím přiblížil nejvíce při červnovém podniku na Slovakiaringu, kde dokončil první závod jako čtrnáctý.

Na jezdce čekají tradičně dva závody. Zatímco první odstartuje v sobotu ve 14:35 hodin, v neděli se bude závodit od 12:10. Existuje nemalá pravděpodobnost, že závodníkům přichystá výzvy i počasí. Podle předpovědi se totiž očekává, že stejně jako před týdnem při závodech MS superbiků promluví do víkendu déšť.

Foto: EXPRES AUTO

ceskeokruhy.cz